Andrej Ludwik Mikałajeŭ OPs (Wojsza) (nicolaev) wrote in tashidelek_be,
Andrej Ludwik Mikałajeŭ OPs (Wojsza)
nicolaev
tashidelek_be

09.12.08. Dalajlama w klasztorze karmelitanek


Dalajlama z abp. Marianem Gołębiewskim i prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem odwiedził 9 grudnia wrocławski klasztor sióstr karmelitanek. Po wspólnej modlitwie Gość w towarzystwie Metropolity wrocławskiego wszedł na teren objęty klauzurą i spotkał się z siostrami.

Witając gościa w przyklasztornej kaplicy abp Marian Gołębiewski zaproponował wspólne odmówienie modlitwy „Ojcze nasz”. – Módlmy się abyśmy zawsze dążyli do wspólnych celów i żebyśmy na tej naszej ludzkiej ziemi tworzyli pokój spełniając wolę Bożą – zachęcił Metropolita.

- Jego Świątobliwość przychodzi do nas z orędziem pokoju – powiedział abp Gołębiewski. - Walczy o uniwersalne wartości, które są nam wspólne, zarówno tym, którzy mieszkają w Tybecie, czy tym, którzy mieszkają w Polsce czy na innych kontynentach.

Odpowiadając na powitanie Dalajlama wyraził radość ze spotkania. – Jestem mnichem buddyjskim – powiedział. – Nieodmiennie staram się przyczynić do większej harmonii i zrozumieniu między głównymi tradycjami religijnymi.

Duchowy przywódca Tybetańczyków wspomniał o programach wymiany między mnichami buddyjskimi i chrześcijańskimi. – Chrześcijańscy mnisi i mniszki odwiedzają tybetańskie klasztory buddyjskie i odwrotnie, tybetańscy mnisi i mniszki spędzają kilka tygodni w klasztorach chrześcijańskich. Te spotkania przynoszą niebywały pożytek. Jestem zaszczycony spotkaniem z ks. arcybiskupem i braćmi i siostrami – dodał na zakończenie Dalajlama.

Następie abp Gołębiewski zaprosił Dalajlamę do wejścia na teren objęty klauzurą. – Na początku Dalajlama przedstawił swoje impresje na temat życia duchowego w tradycji buddyjskiej – relacjonuje spotkanie abp Gołębiewski. – Potem nawiązywał do swoich spotkań, które miał w Europie w różnych klasztorach i opactwach. Wymieniał Południową Francję, Włochy i również jedno spotkanie w Hiszpanii.

Dalajlama wskazywał na podobieństwa między tradycjami buddyjskimi i katolickimi. – Bardzo mocno podkreślał oddanie całego życia medytacji i oddanie Bogu – opowiadał arcybiskup. Siostry karmelitanki pytały o szczegóły, zwłaszcza o podobieństwa między chrześcijaństwem i buddyzmem a także o wrażenia z pobytu w Polsce.

Zdaniem Rafała Dutkiewicza, pomysłodawcy spotkania, ważne jest ukazanie kontemplacyjnego wymiaru chrześcijaństwa. – Bardzo chciałem Jego Świątobliwości raz jeszcze wyraźnie pokazać, że w chrześcijaństwie jest równie silnie obecna modlitwa kontemplacyjna i on to bardzo pozytywnie przyjął – powiedział prezydent Wrocławia.

Następnym punktem programu pierwszego dnia wizyty Dalajlamy we Wrocławiu była wizyta w dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Świątyń, którą zakończyło spotkanie z przedstawicielami kościołów chrześcijańskich i gminy żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem. Następnie o godz. 15.00 Dalajlama spotkał się z mieszkańcami Wrocławia w Hali Stulecia.

via „Dalajlama w klasztorze karmelitanek”

Tags: misc
Subscribe

 • 10.12.12. Global Solidarity Day with Tibet

  10 снежня 2012-га абвешчаны Глабальным днём салідарнасці з Тыбетам (і малітвы выбаўлення ад злых духаў, якія штурхаюць тыбетцаў на самазабойчы…

 • Скрытый Тибет | Hidden Tibet

  Кузьмин С.Л. «Скрытый Тибет. История независимости и оккупации» (эл. версия) – СПб.: издание А.Терентьева, 2010. – 544 с., илл. ISBN…

 • Литва знает цену свободы и может помочь тибетцам

  "Литва знает цену свободы и может помочь тибетцам" "В центре Вильнюса установили портреты тибетцев, совершивших самосожжение" Всемирная…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment